Sorana Cîrstea e în optimi la Dubai. Cât va câștiga pentru prestația de până acum

• Un prim set în care Kudermetova (19 WTA) nu şi-a găsit cadenţa, s-a încheiat cu 6-1 pentru Cîrstea.
  • Numărul 22 mondial, Sorana a reuşit două break-uri şi a salvat alte patru mingi de break ale rusoaicei.
  • Pentru prezenţa în turul trei, al optimilor de finală, Cîrstea va fi recompensată cu 36.454 dolari şi 120 puncte WTA.

Sorana Cîrstea a învins-o în turul doi pe Veronika Kudermetova, cu 6-1, 6-4, într-o oră şi 30 de minute. Adversara ei din optimi va fi croata Dona Vekic.

Un prim set în care Kudermetova (19 WTA) nu şi-a găsit cadenţa, s-a încheiat cu 6-1 pentru Cîrstea, după 41 de minute de joc disputate. Numărul 22 mondial, Cîrstea a reuşit două break-uri şi a salvat alte patru mingi de break ale rusoaicei.

Setul secund a fost ceva mai animat, cele două jucătoare valorificându-şi serviciul până la 2-2. A urmat un schimb de cinci break-uri, cu unul mai mult pentru româncă. Aceasta şi-a dublat apoi game-ul câştigat contraserviciului la 5-4 şi a închis meciul cu 6-4 în actul secund, după 49 de minute de joc.

Pentru prezenţa în turul trei, al optimilor de finală, Cîrstea va fi recompensată cu 36.454 dolari şi 120 puncte WTA. Ea o va întâlni în meciul următor pe croata Dona Vekic (31 WTA), care a învins-o surprinzător pe favorita numărul doi a turneului, Aryna Sabalenka.