Novak Djokovic s-a calificat în semifinale la Australian Open, unde va juca împotriva lui Roger Federer

Novak Djokovic (Serbia; 2 ATP) s-a calificat în semifinalele turneului Australian Open, după victoria în minimum de seturi, în fața lui Milos Raonic (Canada; 35 ATP). Scorul a fost 6-4; 6-3; 7-6 (1), potrivit mediafax.ro.

Djokovic își continuă prestația fără greșeală, începută în al doilea tur în cadrul turneului de Mare Șlem. După setul cedat în prima rundă, Novak Djokovic a bifat, odată cu partida de marți, al patrulea joc fără set pierdut. În urma acestui succes, sârbul și-a asigurat un meci cu Roger Federer (Elveția; 3 ATP) în semifinale, care se contura după tragerea tabloului.

Djokovic nu a pierdut pe propriul serviciu cu canadianul și a bifat două break-uri, unul în primul set și unul în al doilea.

Celelalte două sferturi de finală vor avea loc miercuri. Programul:

Stan Wawrinka (Elveția; 15 ATP) vs. Alexander Zverev (Germania; 7 ATP)- ora 05:30
Rafael Nadal (Spania; 1 ATP) vs. Dominic Thiem (Austria; 5 ATP)– ora 10:30