Simona Halep va juca împotriva lui Garbine Muguruza în semifinalele Australian Open

Simona Halep (3 WTA) va juca în semifinalele Australian Open cu Garbine Muguruza (Spania; 32 WTA). Adversara româncei a trecut în sferturi de Anastasia Pavlyuchenkova (Rusia; 30 WTA), cu 7-5; 6-3, după o oră și 35 de minute.

Halep va avea o misiune foarte dificilă. Muguruza a câștigat ultimele trei meciuri fără să piardă set. De partea cealaltă, jucătoarea noastră a terminat toate partidele de la primul Mare Șlem al anului în minimum de seturi, iar în ultimele dueluri s-a impus fără probleme, în puțin peste o oră de joc.

Raportul meciurilor directe este favorabil ibericei, care a câștigat patru din șase. Halep l-a câștigat pe ultimul, la Roland Garros, în 2018.

Românca s-a calificat în semifinalele Australian Open, miercuri dimineață, după ce a învins-o pe estona Anett Kontaveit, scor 6-1, 6-1.